Wyobraź sobie rozpędzone pendolino, którego jesteś pasażerem. Nagle zostaje zatrzymane. Słyszysz przeraźliwy pisk kół, widzisz lecące iskry. A potem przeraźliwa cisza, zatrzymanie i obezwładnienie. To właśnie, w tym momencie wybucha pandemia koronawirusa. Stoisz w bezruchu, w bezdechu, bezsilny, przerażony.  Widzisz jak po katastrofie część pasażerów:

Być może w którymś z tych pasażerów dostrzegasz siebie.

Sprawdź, jak radzisz sobie z emocjami

Mija kilka dni, tygodni, miesięcy od katastrofy. Przypomnij sobie, czego najbardziej brakowało Ci w tych najtrudniejszych chwilach. Przerażała Cię izolacja, brak bezpośredniej relacji, konieczność zamknięcia w czterech ścianach? A może praca zdalna?

Przypomnij sobie, jak bardzo złościły Cię te wszystkie ograniczenia. Chciałeś walczyć, ale główny sprawca był niewidoczny

Prawdopodobnie najpierw poczułeś w emocjonalnej zupie lęk, który zamieniał się w złość, złość w smutek, smutek w rezygnację. Czasami miałeś wrażenie, że tą emocjonalną zupą się zadławisz, a wręcz może jej gorzki smak niepewności zabije w Tobie to, co najlepsze.

Jak długo się karmiłeś tą emocjonalną zupą ? Być może nada się ją karmisz ? A może poczułeś taki momentu że emocje są jak fale oceanu; przypływają i odpływają.

Pamiętaj!
Jeśli spokojnie przyjmujesz wszystko, co się w Tobie pojawia, nie dajesz się wciągnąć w niepotrzebne analizy, a  po 2-3  minutach nawet najsilniejsza fala odpływa. 

Wewnętrzny spokój i alchemia spokoju

Doktor Rick Hanson w książce “Szczęśliwy mózg” opisuje, że jeśli regularnie karmisz swój mózg zamartwieniami, lękiem, złością i smutkiem to rozwijasz w sobie nerwowe struktury i dynamikę niepokoju, niskiego poczucia własnej wartości i drażliwej reakcji wobec innych.

Z drugiej strony jeżeli regularnie dodajesz do swoje mentalne zupy uważność chwili obecnej, dostrzegając w sobie dobre strony  Twój mózg stopniowo przybierze kształt spokojnego, silnego i pewnego siebie. 

Zastanów się,  gdyby tak do swojego życia dodać wewnętrzny spokój z szczyptą alchemicznej moc, czyli:

Jeśli czujesz potrzebę nauki zarządzania swoim wewnętrznym spokojem mam dla Ciebie idealne rozwiązanie. Kurs online mojego autorstwa pt. „Alchemia Spokoju”.  Więcej informacji znajdziesz poniżej.

[fusion_separator style_type=”none” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”3″ bottom_margin=”3″ border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center”][/fusion_separator]

[fusion_vimeo id=”https://vimeo.com/443105519/9b289e9bdb” alignment=”left” width=”900″ height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=””][/fusion_vimeo]

 

[fusion_button link=”http://vod.patrycjachomiczewska.pl” text_transform=”” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” border_radius=”” border_color=”” border_hover_color=”” size=”” stretch=”default” icon=”” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]ZOBACZ WIĘCEJ[/fusion_button]

Znajdź balans w nie-balansie życia

Zauważasz, że do czasów epidemii życie przybierało kształt efektywnego działania.  Wiele działań mogłeś: przewidzieć, zaplanować, zrobić więcej, lepiej. Aż tu nagle pociąg się zatrzymał i w starym składzie dalej nie pojedzie. Wyobraź sobie, że coraz bardziej oddalasz się od zatrzymanego pociągu. Coraz baczniej przyglądasz się „nowemu”. Przyglądasz się sobie, uczysz się łapać balans w nie-balansie życia.

Pamiętaj!
Kiedy pojawia się delikatna fala niepokoju, dla odzyskania pewności siebie stosujesz oddech, nazywasz emocje, rozciągasz ciało i umysł, które dają Ci poczucie bezpieczeństwa w nowym świecie. Jesteś w zupełnie innym miejscu niż przed pandemią. Czujesz, że wszystko, co się wydarzyło od tamtego momentu do dziś, to wcale nie był taki zły czas.

Rachunek zysków i strat

Nie jesteś w stanie zmienić świata i dziś nie jesteś w stanie nawet go przewidzieć, ale masz wpływ na swoje życie. Kontaktując się z sobą samym, możesz przewidzieć swoją reakcję na zmiany zachodzące w zewnętrznym świecie i się do nich przygotować. Dzięki temu nie tylko twój lęk przed przyszłością się zmniejszy, ale pojawią się także naturalna ciekawość i podekscytowanie.  

A teraz na koniec zadanie dla Ciebie.

Weź kartkę papieru i wypisz wszystkie swoje straty i zyski z czasu katastrofy pandemii.  Mam nadzieję, że w efekcie większość strat okaże się zyskiem, przynajmniej w moim przypadku tak się stało. Jaką lekcję na przyszłość wyciągasz  – zanim wsiądziesz do nowego pociągu ? Zaczniesz opłakiwać coś, co straciłeś  czy z tej straty wynika coś pozytywnego.